Kitap yazdım, bedavaya basılır mı?

Kitap yazdım, bedavaya basılır mı?
Photo by Laurie-Anne Robert / Unsplash

Basılır.

Öncelikle bilmeyenler için problemi anlatalım. Yeni bir yazarsınız. Hiçbir yayın evi, siz büyük bir şaheser yaratmadığınız sürece, kitabınızı bedavaya basmayacak. Kendi editor, basım ve benzeri giderlerini doğrudan faturalandırmasalar dahi, "ilk N kitabı satın almalısınız" şeklinde size yansıtacaklardır. Kaçışı yok.

Kitap için satış fiyatı olarak 200TL belirleseler, ilk 200 kitabı satın almanız gerekiyor deseler, 40.000TL yapar. Bu parayı vermeye hazır mısınız? Açıkçası yurt dışında yaşayan, hali vakti yerinde bir mühendis olarak ben bile iki kere düşündüm.

Peki alternatif yol nedir?

Kitabınızın satışını yapacağınız hedef pazarınıza göre değişiyor. Eğer sadece yurt içinde Paperback yani kağıt kapak kitap satacağım ben, diyorsanız: Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık'ı deneyebilirsiniz. Uzun uzun anlatmak yerine şuraya link bırakıyorum: (https://kdy.kitapyurdu.com/FAQ#Kitap_208)

Eğer derseniz ki, ben zaten adı duyulmuş bir yazar değilim. Kimse benim kitabım için 150-200TL vermez, veremez, o zaman e-kitap olarak çıkmayı düşünebilirsiniz.

Bu noktada biraz İngilizce biliyor olmanız gerekiyor. Onun da kaynağını bırakıyorum: https://www.draft2digital.com/

Draft2Digital ve beraberinde hizmet veren Draft2Print servisi, aynı Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık gibi.

D2D Avantajları:

 • Yurt dışında yaygın pazar ağı.
  EKitap: Kobo, Apple Kitaplar (*Türkiye Apple Kitaplar ne yazık ki telif hakları yüzünden listede değil), Tolino, Smashwords, Vivlio, Scribd (Everand).
  Basılı kitap olarak: Avusturalya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Yeni Zellanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri.
 • Print on Demand olarak talep anında basılı kitap olarak da satabiliyorlar (yukarıda belirttiğim gibi).
 • Yurt içi satışlarda, illa ben kitap kokusu içime çekmek istiyorum diyen varsa, Barnes & Noble ve Amazon.com ya da Amazon.de, ücreti mukabilinde Türkiye'ye gönderim yapıyor.
 • Kitabınızın Telif Hakları size ait kalıyor. (Kitapyurdu'nda telif haklarını Kitapyurdu'na devrediyorsunuz)
 • Kitabınızın epub/pdf formatlarını dilediğiniz gibi Author sayfasından indirip kullanabiliyorsunuz. (Ben Google Kitaplar'a buradan aldığım kopyayı yükledim)
 • Kitabınız için yazar kopyalarını %50 indirimle siparş edebiliyorsunuz.
 • Kitabınızı bedava fiyatlandırabiliyorsunuz. (*Bedava fiyatlandırılan ekitaplar, Amazon tarafından basılı kitap olarak satılmıyorlar! Buna dikkat!)
 • Eserleriniz için ücretsiz geçerli ISBN numarası alıyorsunuz.
 • Support / Hizmet çok hızlı ilerliyor. Tüm sorularınıza cevap bulabiliyorsunuz. İlgililer.
 • Sürekli size yardımcı olacak pazarlama ya da benzeri dökümanlar paylaşıp canlı söyleşiler düzenliyorlar.

D2D Dezavantajları:

 • İngilizce bilmeniz gerekiyor.
 • Yurt içi basılı kitap ihtiyacınız varsa, bunu doğrudan çözemiyorsunuz. Ancak bunun biraz da Türkiye'deki kitap basma, yayıncılık, sansür yasalarıyla alakalı olduğunu belirtmemiz gerekir.

Benim durumumda, yurt dışına kolay dağıtım olduğu için, hedef kitlem de genellikle yurt dışında yaşadığı için, Draft2Digital doğru bir çözüm oldu.